Artiklen indeholder annoncelinks, og er dermed sponsoreret. Læs mere
SÖVNN Deluxe To I En Topmadrass

SÖVNN Deluxe To I En Topmadrass

(0)

0 anmeldelser

ANNONCER
Anonns

Artiklen er baseret på research, men indeholder sponsorerede elementer herunder annoncelinks, hvorfor artiklen skal betragtes som en annonce.

Madras med ekstra tykke dobbeltlag

SÖVNN Deluxe To I En Topmadras er designet med et 10 cm tykt lag, der kombinerer 4 cm af det populære memoryskum og 4 cm koldskum for at skabe god komfort samt stabilitet. Topmadrassen er oplagt for alle, der ønsker en god nats søvn, da den to-lags konstruktion giver både trykaflastning og støtte hele natten. Derudover tilbyder topmadrassen også en god evne til at tilpasse sig kroppen med sin særlige opbygning, hvilket gør den ekstra god for dem, der ønsker en personlig soveoplevelse med både blødhed og fasthed.

  • 10 cm tyk to-lags konstruktion
  • Aftageligt betræk med kraftig lynlås
  • OEKO-TEX, FSC, GRS, REACH-certificeringer

Dagens priser

Vi er læserfinansieret og får kommission, hvis du køber igennem vores links.
SengeVerden
På lager
2.699 kr.
savier

Find og test rabatkoder ved checkout

Savier har +9.000 rabatkoder og tilføjer den bedste ved checkout

Specifikationer

Størrelse 9 cm
Tykkelse 10 cm
Vaskbart betræk check-icon
Certificeringer OEKO-TEX, FSC, GRS, REACH
Materiale Memoryskum og koldskum
Ydre dæksel ?
Garanti ?
Prøveperiode 222 dag

Fordele og ulemper

Fordele

  • Kombineret 4 cm memoryskum og 4 cm koldskum giver en blød pasform og stabil soveoverflade
  • Betydelig trykaflastning for skuldre, hofter og rygsøjle
  • Den åbne cellestruktur i koldskummet leder effektivt varme og fugt væk fra kroppen
  • Holdbart betræk med lynlås tåler vask ved 60 °C og letter allergivenlig rengøring
  • Fremstillet i Europa med dokumenterede tekstil- og materialecertifikater

Ulemper

  • 10 cm tykkelse kan være for høj på bløde eller meget dybe madrasser og kan ændre komfortprofilen betydeligt.

FAQ

Hvilke materialer består SÖVNN Deluxe To I En Topmadras af?
SÖVNN Deluxe kombinerer 4 cm trykaflastende memoryskum med 4 cm støttende koldskum. Topmadrassens dobbeltlagskonstruktion giver både komfort og stabilitet for en rolig nats søvn.
Hvor tyk er topmadrassen, og hvordan påvirker det komforten?
SÖVNN Deluxe er 10 cm tyk og har 2 lag på 4 cm. Memoryskummet tilpasser sig kroppen, så man får en blød komfort, mens koldskummet nedenunder giver støtte. Derfor er SÖVNN Deluxe ideel for os, der ønsker en ekstra god søvn og en topmadras, der er god til at passe til kroppen.
Kan topmadrassen bruges på alle typer madrasser?
Ja, SÖVNN Deluxe er lavet, så den passer godt sammen med de fleste almindelige madrasser. Med denne topmadras kan vi nemt forbedre komforten og støtten, uanset hvilken seng vi har.

Anmeldelser og tests af SÖVNN Deluxe To I En Topmadrass

Vores anmeldelse

God til støtte og trykaflastning

SÖVNN Deluxe To I En Topmadrass tilbyder et velafbalanceret design på 10 cm, som inkluderer 4 cm hukommelsesskum og 4 cm koldskum. Resultatet er en madras, der både tilpasser sig kroppen og samtidig giver en dejlig overflade at sove på.

Topmadrassen kommer med et aftageligt betræk, som kan vaskes i maskinen ved 60 °C – derudover har den flere certificeringer, herunder OEKO-TEX, FSC, GRS og REACH, som hjælper med at skabe et mere hygiejnisk og allergivenligt sovemiljø. Topmadrassens koldskum har åbne celler, som er lavet til at regulere varme og fugt, mens vi sover, hvilket giver en stabil søvn, uden vi vågner på grund af høj varme.

Certifikaterne og topmadrassens egenskaber gør, at vi kan føle os helt trygge, når vi vælger SÖVNN Deluxe To I En Topmadrass. Madrassen er også lavet i Europa. Vi får desuden en prøveperiode på hele 222 nætter, så der er masser af tid til at finde ud af, om topmadrassen er noget for os eller ej.

0

Baseret på 0 anmeldelser

SÖVNN Deluxe To I En Topmadrass sammenlignet med andre